Když to máte v krvi

24.11.2015

Nedávno jsem měl jedno neslavné výročí a rozhodl jsem se k tomuto výročí sepsat článek, který už mám dlouho rozpracovaný. Přímo startupů se tentokrát netýká. Anebo možná jo, neboť rozjet nějakej projekt pár let trvá a na té cestě vás může potkat ledacos. Je dobré být připravenej.

PalpitationMěsíc před skončením TechPeaks (listopad 2013) jsem si nabral trochu moc práce. Startupy mi moc nefrčely, tak jsem si říkal, že aspoň rozjedu živnost, abych si nemusel hned po příjezdu do ČR hledat práci. Bohužel v jednu chvíli se toho sešlo trochu moc naráz a tak jsem asi 3 dny za sebou spal tak 7 hodin dohromady. A pak jsem najednou cítil, že je něco jinak. A to jinak byl můj srdeční tep. Občas se mi srdce jakoby na chvíli zastavilo a pak bouchlo dvakrát silněji. Docela mě to vyděsilo. Znormalizoval jsem spánkový režim a doufal, že to přejde – jenže nepřešlo. Navíc to občas bylo provázeno pocitem, že se nedokážu pořádně nadechnout.

 

Rvaly se ve mně dvě emoce: strach a vztek. Strach o sebe a vztek z toho, že když rvu do něčeho tolik energie, že bych rád byl odměněn úspěchem a ne srdeční arytmií. Ale nebyl čas se litovat. Vrhnul jsem se do víru zdravotních vyšetření a léčby… Italská pohotovost, brněnská kardiologie, krevní testy, takovej ten srandovní přístroj s přísavkama, co nosíte celej den na sobě… Štěstí v něštěstí – srdci nic závažného nebylo (krom arytmie) a navíc celkem záhy zjištěná příčina: krevní testy odhalily boreliózu. Chtěl bych podotknout, že tohle štěstí nemá zdaleka každý. Lidí s neodhalenou boreliózou jsou plné ordinace – příznaky jsou totiž dost různorodé, indiviuální a nejednoznačné. Mě by třeba nanapadlo, že borelióza může napadnout srdce (děkuji doktorce Šišákové za prozíravost, každý takové štěstí na doktora nemá).

Jedna léčba prášky, další léčba nitrožilní (20 dní každé ráno na kapačky a pak ještě několik balení širokospetrých antibiotik – díky dokrotu Křenkovi za nejsilnější léčbu, kterou ambulatně poskytují). Trocha alergie na Ceftriaxon? Šup tam navíc Dithiaden.

No, vůbec to nebylo snadné období. Z té věškeré chemie v krvi jsem byl pekelně unavenej. Navíc jsem udělal tu chybu, že jsem se na všechno nevykašlal, a snažil jsem se k tomu pracovat na zakázkách. Blbý je, že když máte boreliózu, tak vypadáte normálně, nesmrkáte, nemáte vyrážku, nemáte nic v sádře. Nebo ono je to samořejmě dobrý, že tyhle příznaky nemáte, ale blbý na tom je, že vaše okolí má pak tendenci nevnímat, že jste nemocní. Neřeknou to nahlas, ale chovají s k vám, jakobyste byli simulanti. Bohužel třeba i přítelkyně – v mém případě teda už bývalá.

Každopádně to byla životní lekce, ze které jsem si odnesl nějaké zkušenosti:

  • Kvůli arytmii jsem přestal pít kofein. Díky tomu jsem se přestal nesmyslně přepínat a radši se prostě vyspím. Ke kofeinu už se vrátit nechci.
  • Práce je jen práce a zakázka je jen zákázka. Leccos se dá odložit, rozvolnit atp. Nakonec nic nehoří tak, jak se všichni tváří. Nemá cenu si kvůli tomu huntovat zdraví.
  • Borelie je svině. Má ji daleko víc lidí z vašeho okolí, než si myslíte, jen o tom nemluví. Já sám jsem se poté, co jsem o nemoci začal mluvit, dozvěděl od 5 mých kamarádů, že nemoc měli nebo mají. Zajímavé je, jak málo o tom lidi mluví, pokud s tím nepříjdete sami. Někdo ji vyléčí snadno, někdo z toho má následky na celý život. Napadá klouby, nervový systém (s oblibou trojklanný nerv) a srdce. Neexistuje proti ní očkování a současná věda ji nedokáže spolehlivě diagnostikovat ani spolehlivě léčit. Když máte trochu smůlu, tak ji můžete léčit několik let, nebo celý život.
  • Pravděpodobnost, že dostanete borelii je hodně vysoká – spočítejme si to:
    • Pravděpodobnost nákazy z 1 klíštěte je 2-4%
    • Tzn. pokud za život budete mít 30 klíšťat, tak máte 45-71% pravděpodobnost, že dostanete boreliózu.
  • Snížit tuhle pravděpodobnost můžete brzkým odstraňováním klíšťat (do 12 hodin) a obzvláštní obezřetností ve více infekčních lokalitáchnapř. brněnský Zamilovaný hájek 20%. Dále se můžete chránit repelentem před samotnými klíšťaty – např. s obsahem DEET aspoň 15%
  • Znáte citát z knihy P. Coelha: „Když si něco přeješ, celý Vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.“ No, tak takhle to fakt nefunguje. Nečekejte, že Vesmír je něco na vaší straně. Ve skutečnosti jste celému Vesmíru úplně ukradený. Snad jen pokud nainvestujete energii do svých vztahů, možná pro vás něco udělají přátelé nebo obchodní partneři. Samo se to ale nestane. Je dobré být připravenej na to, že v životě občas přijde nějaká pořádná facka. Nezávisle na tom, jak se snažíte, zničehonic. Nemá cenu se litovat a je potřeba to buď překonat, nebo se přizpůsobit, a jít dál.

Skvělý je, že už čtvrt roku jsem nezažil den, kdy bych měl souvisle od rána do večera arytmii a doktor tvrdí, že výsledky krevních testů se lepší. Dělám vcelku zajímavou a velmi dobře placenou práci (oficiální verze je, že jsem si šel odpočinout z podnikání do normálního pracovního úvazku), sportuju, bavím se čím chcu a celkově se vlastně mám dost dobře. Prostě jdu dál. Tak mi držte palce a třeba brzy ještě napíšu něco dalšího.

Pokud i vy máte nějaké vlastní zkušenosti s boreliózou, budu rád, když se podělíte v komentářích.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ERROR: plugin říká, že v PHP nebyla zjištěna podpora GD!

Kontaktujte svůj webhosting a zeptejte se na podporu GD v PHP.

ERROR: plugin říká, že v PHP nenašel funkci imagepng!

Kontaktujte svůj webhosting a zeptejte se na podporu imagepng v PHP.